Приветствую Вас Гість Вівторок, 19.03.2024, 06:59
Меню
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 5
Пошук
Свята
Праздники Украины

Історія бібліотеки



      Попасна - місто залізничників. Виник він в період будівництва Донецької кам'яновугільної залізниці. 1 грудня 1876 року пішли перші поїзди з Попасної до Дебальцеве та Краматорська. Вже в 1910 році Попасна стає великим залізничним вузлом. А з 24 жовтня 1938 року селище Попасна ставитися до категорії міст районного підпорядкування.

      Історія нашої бібліотеки - це маленька сторіночка історії культури міста. Датою офіційного відкриття міської бібліотеки вважається 1923 рік. В цьому році в Попасній був відкритий перший робочий клуб і в ньому хата - читальня. З неї і почалася історія нашої бібліотеки. З 1928 року бібліотека розміщувалася в Будинку культури залізничників, де мала великий читальний зал.

      В 1936 - 1937 роках бібліотека знаходилася в приміщенні церкви та мала цілих два підрозділи: дорослий і дитячий відділи. Фонд був маленьким, але люди тягнулися до знань, до книги. Бібліотека стала улюбленим місцем попаснян.

      Почалася Велика Вітчизняна війна і книги довелося роздати на зберігання жителям. Після визволення міста у 1943 році книги були зібрані і повернуті в бібліотеку. Розмістили її в прибудові пошти у центрі міста. Поступово бібліотека поповнювалася новими книгами. Збереглася перша інвентарна книга нашої бібліотеки, яка була заведена в 1947 році. На жаль ми не змогли знайти свідків, хто б знав імена перших працівників бібліотеки. 

      Незабаром бібліотека переїхала в приміщення по вул. Достоєвського 1, розташована поруч біля ветлікарні, де приміщення дозволяло зручно розміщувати і розкривати зміст фондів.



Міська бібліотека до 1972 р.

       З 1947 по 1964 роки бібліотека виконувала функції районної. Завідуючою в цей час була Волошинова Єфросинія Кіндратівна. З 1953 по 1959 р. - Долженко Катерина Георгіївна, з 1956 по 1961 р. - Осипова Раїса Григорівна, з 1961 по 1964 р. - Синиченко Валентина Федорівна. За збереженим веденням в 1953 році фонд бібліотеки становив всього 12889 примірників, штат працівників - 4 співробітника.



Маленький, але дружний колектив. Перша справа - Сороколат Лідія Абрамівна

      З 1964 по 1978 р. Попасна не мала статусу районного центру та бібліотека стала міською. У 1964 році завідуючою бібліотекою була призначена Котляр Раїса Григорівна, але через рік за сімейними обставинами вона виїхала з міста і завідуючою стала Сороколат Лідія Абрамівна, яка потім очолювала районну бібліотеку, а пізніше ЦБС. Через рік повернулася в бібліотеку Котляр Раїса Григорівна. Ці дві жінки віддали всі свої сили і кипучу енергію становленню та розвитку бібліотеки, якій вони разом віддали майже 100 років: Лідія Абрамівна - 50років і Раїса Григорівна - 43года. Їх руками створювався довідково-бібліографічний апарат, збирався по крупицях фонд, піднімався імідж бібліотечної справи в районі.

     У 1978 р. Попасна знову стає районним центром і бібліотека знову отримує статус районної бібліотеки і стає методичним центром для бібліотек району. Вперше в бібліотеці відкрито відділення для обслуговування юнацтва. У цей час починає відбудовуватися місто і приміщення бібліотеки потрапляє під знесення. Тимчасово бібліотеку переселили у спортивний зал Будинку культури залізничників ім. Леніна (зараз Будинок науки та техніки вагонного депо). У величезному залі розташовувався майже весь фонд бібліотеки та всі відділи. В читальному залі було всього 2 столи для читачів (4 посадочних місця). В таких умовах бібліотека працювала 5 років (з 1980 по 1985г.г.).



Тут знаходилася бібліотека з 1980 по 1985 р.

       У 1980 році на базі районної бібліотеки була створена Попаснянська централізована бібліотечна система, в яку входило 39 бібліотек, тобто - дві центральні та 37 бібліотек - філій в усіх населених пунктах району. Централізація мережі дала можливість централізовано забезпечувати всі бібліотечні системи необхідною літературою. Жителі району отримали можливість користуватися через внутрішньосистемний книгообмін єдиним книжковим фондом незалежно від місця проживання.



На абонементі завжди багатолюдно. Обслуговує читачів Попкова Ольга Сергіївна, 1980 р.

        Великий внесок у розвиток бібліотечної справи в районі внесла завідуюча районним відділом культури Снєгірьова Валентина Григорівна. Під час її роботи відкривалися нові бібліотеки, багато філії переїхали в більш пристосовані приміщення, зміцнювалася матеріально-технічна база бібліотек.
 
        У 80-ті роки центральна районна бібліотека щомісяця видавала «Бюлетень нових надходжень Попаснянської ЦБС», який роздруковувався для всіх бібліотек району за допомогою ротатора. Популярними стають цикли заходів до знаменних дат, місячники пропаганди літератури. Бібліотека входила до складу агітклубу «Гарний настрій», який в період зимівлі громадського тваринництва обслуговував ферми, а в період збирання урожаю - польові стани. У вечірній час бібліотекарі виступали перед жителями міста на агітаційних майданчиках.



Бібліотекар обслуговує хліборобів на польовому стані 1984 р.

       У 1982 році для потреб ЦБС придбаний библиобус, були організовані 5 автостоянок для обслуговування читачів в окремих селах: Дружба, Розівка, Калино-Попасна, Комуна Кім, і Парусовка , укладені договори творчої співпраці з підприємствами та організаціями міста: завод металовиробів, заводом продтоварів, швейною фабрикою, хлібозаводом, кабінетом технічної інформації РАПЭ, Райсельхозхімією, Райсельхозтехнікою та Районною насіннєвою станцією, яких раз на тиждень бібліотека обслуговувала книгами, регулярно організовувала відкриті тематичні перегляди літератури з використанням книжкових фондів ОУНБ імені А.С Горького, інформаційних тематичних добірок обласних галузевих центрів наукової і технічної інформації.
       У 1985 році по вул. Першотравнева 5 «А» був побудований житловий будинок, в якому перший поверх призначався для бібліотеки. У ньому розмістилися доросла і дитяча бібліотеки, які знаходяться тут і по теперішній час. У ці роки значно покращилася матеріальна база центральної бібліотеки та бібліотек-філій, бібліотеки отримали достатню кількість нових книг та періодики. У 1986 році в ЦБС 12 бібліотек присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».
      Центральна районна бібліотека постійно розширює сферу обслуговування своїх користувачів. Для молоді відкрито клуб «Закон, по якому ти живеш». Впроваджується нова форма обслуговування читачів за місцем роботи - бригадні абонементи, в масову роботу увійшли - години цікавих повідомлень, ігри-подорожі, прес-конференції, організовується робота нових клубів за інтересами.
       Початок 90-х років стали для бібліотеки періодом переосмислення її ролі, функції та напрямків роботи. Бібліотека звільнилася від ідеологічних зобов'язань. Приділялася велика увага популяризації літератури по відродженню історичного минулого України і українського народу, історії нашого краю.
        Бібліотека все частіше виступає як центр дозвілля. Популярністю користується сімейний клуб «Ти + Я + Сім'я», утворений в 1997 році. У 1994 році організований клуб знавців «Ерудит», який працює і донині. Щороку під час весняних канікул проводиться міський фестиваль ерудитів, спонсором якого є відділ у справах сім'ї та молоді райдержадміністрації. Команда ерудитів центральної районної бібліотеки постійно брала участь в обласних фестивалях «Майский жук» і неодноразово займала призові місця.



Засідання клубу «Ерудит» - 1995 р.

       На жаль, поглиблення соціально-економічної кризи, що почалася в 1995 році, негативно позначилося і на роботі бібліотек ЦБС і в першу чергу на її фінансуванні. Різко скоротилися кошти на комплектування фонду. Якщо в 1991 році ЦБС отримала 26185 екземплярів книг, то в 1996 році тільки 2587экз. Значно зменшилась мережа бібліотек. У 1997 році закрито 5 малокомплектних бібліотек: Новозванівська, Верхньо-Каменська, Устиновська, Александрополівська, Троїцька №2 бібліотеки.

        У 2002 році директором ЦБС була призначена Попкова Ольга Сергіївна, яка стояла біля її витоків, працювала в бібліотеці з 1980 року. Одночасно вона виконувала велику громадську роботу в районі - очолювала і очолює донині роботу Попаснянського районного комітету профспілки працівників культури, відмінно знала структуру ЦБС, потреби кожної сільської бібліотеки. Це творчий, розумний, умілий керівник. З приходом нового керівника Попаснянська ЦБС відкриває нову сторінку свого життя: активно розширюється сфера діяльності бібліотек; різко зростає імідж бібліотеки в місті, в області та за її межами; бібліотеки набувають сучасний вигляд.

       Головним в організаційно - методичній діяльності центральної районної бібліотеки і всієї централізованої системи бібліотек в цілому є забезпечення регіональної інноваційної бібліотечної політики, участь у реалізації обласної Програми розвитку бібліотек Луганської області на 2008-2012 р., надання консультативної та методично-практичної допомоги працівникам бібліотек району.

       Завдяки вмілому керівництву бібліотеки не тільки виконують свої певні функції, вони розвиваються, удосконалюють свою діяльність, народжують і впроваджують нові, сміливі й ефективні бібліотечні ідеї та проекти.

       Директор Централізованої бібліотечної системи Попаснянського району Попкова О. С. Вкладає всі свої сили та енергію в розвиток бібліотечної справи в місті та районі. Її праця не могла залишитися не поміченою.
   
       З приходом нового керівника почався період активної комп'ютеризації центральної районної бібліотеки. Вже в 2003 році відкривається інформаційний центр, оснащений 2 комп'ютерами, ксероксом та сканером. В цьому ж році відкрито доступ до інформаційних ресурсів Інтернет, читачі також отримують право користуватися правовою базою «Ліга - закон». Попаснянська центральна бібліотека стає інформаційним центром для населення міста і району. В даний час бібліотека має 8 комп'ютерів, великогабаритний ксерокс, сканер, фотопринтер і т.д.
    
       Неодноразово Ольга Сергіївна Попкова нагороджувалася грамотами та цінними подарунками Обласної державної адміністрації та Обласної ради, управління культури і туризму Луганської обласної адміністрації, Федерації профспілок області, Обласного комітету профспілки працівників культури, грамотами районної ради та Районної держадміністрації, грамотами Міської ради та цінним подарунком - іменним годинником від міського Голови. А в 2008 році за великий особистий вклад розвитку бібліотечної справи, значні успіхи у професійній діяльності, сумлінну працю директор централізованої бібліотечної системи Ольга Попкова Сергіївна указом президента України була нагороджена державною нагородою - медаллю «За працю i звитягу».

      У 2007 році директор ЦБС Попкова О. С. була делегатом 14-ї міжнародної конференції "Крим-2007" - "Бібліотеки та інформаційні ресурси в сучасному світі науки, культури, освіти і бізнесу" р. в Судаку.





       Бібліотека починає активно співпрацювати з усіма підприємствами в місті, депутатським корпусом міської та районної Ради народних депутатів, соціальними службами у справах молоді, ветеранськими організаціями міста та району, політичними партіями і громадськими організаціями, Попаснянським відділенням благодійного фонду «Благовіст», Попаснянським районним центром зайнятості та багатьма іншими службами і організаціями. В центральній районній бібліотеці регулярно проводяться науково - практичні конференції та круглі столи, районні заходи до знаменних та пам'ятних дат в історії України, ювілейним датам Луганської області та Попаснянського району.

        За останні роки бібліотеки на селі перетворилися в центри дозвілля, центри інформації для органів місцевого самоврядування, центри соціальної інформації для населення. Керівництво та методична служба ЦБС активізують свою роботу, тісно співпрацюючи з навчальними закладами, соціальними службами на місцях, з громадськими та благодійними організаціями. Пріоритетним напрямком роботи бібліотек є активна участь бібліотечних працівників у суспільному житті місцевої громади.

        У рік проводиться до 10 районних заходів, підготовлених фахівцями бібліотеки на високому рівні. Тісна співпраця склалася з ЗМІ - редакцією газети «Попаснянский вестник» та Попаснянським відділенням телерадіокомпанії. На сторінках районної газети регулярно публікуються матеріали про роботу всіх бібліотек району і послуги в центральній районній бібліотеці, а протягом 2007 і 2008 року силами дитячої бібліотеки версталися дитячі сторінки цієї газети. По радіо все частіше стали лунати голоси працівників бібліотеки, які готували і озвучували тематичні сторінки до знаменних і пам'ятних дат України, нашої області та нашого міста.

        З кожним роком зростає і вдосконалюється фонд бібліотеки. У 1953 році він становив 12889 екз., а на 01.01.2010 рік - вже 49296 примірників. З року в рік збільшується кількість читачів, поліпшується якість надаваних послуг для читачів і населення міста та району.

        Останнім часом в наше життя увійшло поняття, як спонсорство. Багато читачів районної бібліотеки розуміють її проблеми і по можливості намагаються підтримати. Вони дарують свої книги з домашніх бібліотек. У 2006 році з особистої бібліотеки сім'ї Говоровых була отримана прекрасна колекція книг: творів класиків української та російської літератури, сучасних авторів, галузева та довідкова література. Активними дарувальниками бібліотеки є читачі Хареба, Ковчуженко В.М, Шаранова Л.В., Личко С.В. і багато інших. Читач-ветеран бібліотеки Власенко В.А. протягом 10 років переплітає книги, продовжуючи їм життя. Він фахівець у переплетній справі і великий поціновувач хорошої книги.

       За роки існування бібліотека багато разів змінювала адресу, але читачів не розгубила. Деякі приходять сюди протягом 40-50 років.
       За останні роки бібліотека вийшла на новий рівень обслуговування з використанням нової сучасної техніки, зміцнилася матеріальна база, створено сучасний дизайн бібліотеки і значно розширився спектр платних послуг. Тільки Інформаційний центр бібліотеки надає більше 20 інформаційних та комп'ютерних послуг для користувачів бібліотеки.

      Центральна бібліотека - це не тільки центр отримання інформації, а також центр спілкування людей, яких об'єднує любов до книги. Вся багатогранна робота клубів «Золота пора», «Молодь. Право. Закон», «Ерудит» спрямовані на розвиток духовності, підвищення культури та інформованості населення.
Бібліотека зберігає традиції, закладені в ХХ столітті. Багато чого змінилося за всю історію бібліотеки, але залишилося незмінним: любов до книги, своїм читачам. Діяльність бібліотеки постійно вдосконалюється і розширюється, вона шукає та впроваджує нові форми роботи з читачами, молоддю, вдосконалює свої можливості методичного центру підвищення кваліфікації бібліотечних фахівців та розвитку бібліотечної справи в районі в цілому.

      Історія головної бібліотеки м. Попасна не закінчується, вона триває і створюють її співробітники нашого закладу.
Перекласти
Укр. Рус.
Форма входу

ПДГ










Пошук
Категорії розділу
Події [168]
Конкурси [1]
ЗМІ про нас [0]
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Точний час
Погода
Фотографії
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нове на сайті
Віртуальна довідкова служба
Ответов: 0
Графік роботи інформаційного центру
Ответов: 0
Правила користування Інформаційним центром в бібліотеці
Ответов: 0
Перекладач онлайн

с на
Рейтинг новин

Copyright РЦБС м. Попасна © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz